Betegsgek
Ninki 2005.02.01. 14:45
Nagyon sok betegsg megelzhet nhny alapszably betartsval.
Az tvgytalansg szmos betegsg tnete, s igen slyos kvetkezmnyekkel jr, hiszen 16-20 ra elteltvel beindul egy mjkrosodsi folyamat (ketzis*), s gy llapota egyre jobban romlik. Ha levert, s nem mutat rdekldst az lelem irnt, llatorvos kezelsre szorul. Fontos, hogy a betegsg tneteit idejben szrevegyk. E kisllatokra jellemz, hogy megprbljk elrejteni betegsgket, ez a viselkeds sztns s a tllst szolglja - a vadonban a beteg llatot a ragadozk hhamar felfedeznk. Ha a betegsg gyanja (!) fennll, vigyk orvoshoz, mert lehet, hogy a nyilvnval tnetek jval ksbb jelentkeznek.
* A szervezetnek szksge van sznhidrtokra (energiaforrs), ha a tengerimalac nem fogyaszt lelmet, a testben elraktrozdott zsr kezd lebomlani. Fokozott zsrlebontsnl, mivel nincs elegend cukor a zsrsavak tkletes elgetshez, ezek nagyrszt ketontestknt hagyjk el a mjat. A szervezetben felszaporodva annak vegyhatst a savas irnyba toljk (a vr ph-jt cskkentik), ami slyos kvetkezmnyekkel jr. Mindez a vemhessgi toxikzisnl lejtszd folyamathoz hasonl, de ebben az esetben nem annyira gyors s slyos, ha idejben segtsget kap (llatorvosi kezels, glkz adagolsa, fecskend v. kiskanl segtsgvel trtn etets), megmenthetjk lett.
A tengerimalac - nvnyev lvn - a nap legnagyobb rszt rgcslssal s tpllk utn val kutatssal tlti, mivel a vadonban magas rosttartalm nvnyeket fogyaszt, ez emsztrendszere mkdst serkenti, ltala a bl izommozgsai lnkebb vlnak. A bl perisztaltikus mozgsa tovbbtja a bltartalmat (szklet, blgz). Ha tvgytalan, s tbb id is eltelik gy, hogy nem fogyaszt lelmet, vagy trendje rostokban szegny (pl. tl kevs sznt kap), ezek a mozgsok nincsenek (megfelelen) serkentve. Ha hinyzik az inger, a blben pangs ll be, ez hasmenshez, blelzrdshoz (ileus) s/vagy a blflra mkdsnek krosodshoz vezethet. A tengerimalac termszetes blflrjt szmos baktriumfaj alkotja. Az egszsges blflrt vd blbaktriumok dominljk, ezek megakadlyozzk a patogn baktriumok (Clostridium, E. coli) elszaporodst. A norml flra baktriumok rzkenyek, szmuk klnbz hatsokra (ilyen a stressz, a nem megfelel trend, antibiotikumos kezels, klnbz toxinok, bakterilis-, vrusos-, gombs- vagy protozo-fertzsek, emsztsi zavarok stb.) cskkenhet, s a blflra mkdsnek krosodshoz vezethet. A piszkos s/vagy fertztt zldflk (pl. a felletesen megmosott salta), a fertztt vagy poshadt vz, a romlott/penszes elesgek fogyasztsa sorn krokozk jutnak a blcsatornba, ott elszaporodnak, s hasmenst okoznak. tmenetileg mellzzk a zldflk s gymlcsk etetst, csak sznt adjunk a tengerimalacnak. Minl hamarabb vigyk orvoshoz, klnben gyorsan kiszrad, s elpusztul.
Ha a hasmens antibiotikummal val kezels sorn alakult ki, azonnal forduljunk llatorvoshoz, hogy a bl baktriumflrjnak visszalltshoz szksges kezelst megkapja. Ebben az idszakban, ha egyedl nem iszik, fecskendvel kell itatnunk. Kis szlcukrot is keverhetnk a vzbe. Ha nem eszik, fecskendvel kell etetnnk.
Tengerimalacok esetben szkrekedssel ritkn tallkozunk. Ha szklete nagyon szraz (gyakran sszeragadva, csomkban tvozva) vagy egyszeren nincs szklete, termszetes kezelssel prbljuk orvosolni. Ilyenkor alma hjt, gyermeklncfvet (ha lehet, levt) adjunk neki, korltozzuk a sznval val etetst, s ha ez sem segt, krjk az llatorvos segtsgt.
A meghls tnetei: a szem vladknak szaporodsa s ennek szem krli megjelense kreg formjban, gyakori tsszents, orrvladk szaporodsa, az orr nylkahrtyjnak duzzadsa, nehz, spol lgzs, lgcshurut. Knnyen sszetveszthet az allergival, melynek tnetei hasonlk. Azonnal forduljunk orvoshoz! Az alapos kivizsgls felttlenl szksges, egyedl az orvos llapthatja meg, hogy e tneteket lgti fertzs okozza, vagy allergia ll fenn. Meghls esetn a tengerimalac llapota gyorsan (!) romlik, s a betegsg vgzetess vlhat szmra. Egyes esetekben a hirtelen hall bellhat anlkl, hogy a betegsget elzmnyek, tnetek jeleznk. A stressz, az egyoldal/hinyos tpllkozs, a hmrsklet hirtelen vltozsa, az idejben le nem cserlt alom, a nedves fekvhely/krnyezet, a zsfoltsg mind olyan tnyezk, melyek a tengerimalac szervezetnek ellenllkpessgt cskkentik, s a kisllatot a betegsgre fogkonny teszik. A tengerimalacnl fellp lgzsi zavarokat legtbbszr baktriumok okozzk (leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae s Bordetella bronchiseptica trzsek). Megtrtnhet az is, hogy a szimptmk kezels hatsra megsznnek, de a tneteket okoz baktriumok tovbbra is jelen vannak. A B. bronchiseptica krokoz egyes fajoknl** tnetmentesen is jelen lehet, esetleg enyhe klinikai tnetekkel jr.
** A nyl s a patkny e baktrium potencilis hordozja lehet. Ha ilyen llataink vannak, ezeket nem tancsos a tengerimalacok kzvetlen (!) kzelbe vinni, ketrecket a tengerimalacok ketrecnek kzvetlen kzelbe helyezni, mert egy lehetsges fertzs a tengerimalacra (!) nzve vgzetes lehet (a krokoz tdgyulladst vagy egyb szvdmnyeket - pl. kzpflgyulladst - okozhat, vemhes nstnyeknl koraszlst, vetlst idzhet el, gyengbb klykknl pedig klnsen veszlyesnek bizonyulhat).
Ha betegek vagyunk, a kisllattal val kontaktust cskkentsk minimlisra, s etets eltt mossunk kezet.
Allergit s a vele jr gyakori tsszentst, orrvladk-szaporodst leggyakrabban az aroms forgcs, poros szna (egyes tengerimalacoknl bizonyos sznafajta) okozhatja.
A tengerimalac nehezen viseli el a magas krnyezeti hmrskletet. Ha nyron kerti kifutba helyezzk, gyeljnk arra, hogy lakhelye mindig rnykban legyen, klnben a tz napon hgutt kaphat. Forr nyri napokon helyezzk minl hvsebb helyre (pl. laksba). Ha a helyisg hmrsklete magas, felvltva 2-2 darab, vzzel flig megtlttt, s mlyhtben lefagyasztott manyagpalackot tegynk a ketrece fl, gy teremtsnk szmra minl megfelelbb krnyezetet. A hgutt (a test tlhevlst) bizonyos szimptmk elzik meg: a tengerimalac nyugtalan, le-fl jrkl, hvsebb helyet keresve minduntalan hasra fekszik, rendkvl izgatott, majd slyosabb esetekben jrsa ingadozv vlik, kptelen felemelkedni, lgzse szaporbb s felletesebb lesz, rverse alig rezhet stb. Ha ezek a tnetek bekvetkeznek, azonnal segtennk kell rajta, klnben elpusztul. Hogy testt lehtsk, a tengerimalacot tegyk egy hideg vzbe mrtott (kicsavart) trlkzbe, vagy keznket vzbe mrtva nedvestsk t a szrt, s legyen olyan helyen, ahol jr a leveg (pl. kiss tvolabb a ventilltortl). Ugyanakkor szervezett rehidratlnunk kell, vagyis gondoskodnunk kell folyadkvesztesgnek ptlsrl is (slyosabb esetben orvoshoz kell vinnnk).
Az egszsges tengerimalac vizelete kiss tejszer. Ha ennek fehr lerakdsa szrads utn tl hangslyozott (tesztelhetjk kartonpapron), veseproblmk jele lehet. A lucerna sok kalciumot tartalmaz, ezrt az egszsges tengerimalacnak ritkbban adunk.
A kiss rzsaszn vagy vres vizelet (elfordul, hogy a tengerimalac vizels kzben felsr) vesekvek jelenltnek, hgyhlyaggyulladsnak (felfzs, fertzs), gyakran akr szvmkdsi problmknak a tnete. Szvmkdsi problmk akkor jelentkeznek, ha a beteg vese ellenllst fejt ki a vrrammal szemben, s gy a szv fokozott munkt vgez, hogy a beteg vesn thajtsa a vrramot (szvizomtltengs, szvtguls). Egyes nvnyek (ilyen a ckla) megfestik a tengerimalac vizelett s a vrvizels ltszatt keltik. Vesekvek kpzdse genetikai tnyezk eredmnye is lehet. A petrezselyem zldje, a kukorica zsenge bibeszlai (kukoricabajusz) kitn vizelethajtk. Ha tehetjk, idnknt fekete fonyalevet is adhatunk. Hgyhlyaggyullads (cystitis) nstnyeknl gyakrabban jelentkezik, mivel hgycsvk jval rvidebb, mint a hmek. Ha a nstny kls nemi szervn (a vulvn) gyulladst szlelnk (nha az g, kellemetlen fjdalom miatt a nemi szervt nyalja), e testrszt krmvirg-olajjal kenjk be. A kencs a gyulladst cskkenti, s gy a viszketst, fjdalmat enyhti.
Flgyulladsnl a tengerimalac kiss oldalra hajtja fejt, nehezebben jr-kel. A flgyullads igen fjdalmas s veszlyes (!) a tengerimalac szmra, ezrt orvosi kezelsre szorul (ilyen esetben hatsosnak bizonyult a flbe csepegtetett Tresaderm). Halljrat gyulladst egyes esetekben flatkk is okozhatnak.
tvgytalansg, testsly cskkense, hasmens, izleti fjdalmak, levertsg, jelents szrhulls C-vitamin hinyt jelzi. Ilyenkor durvbb lesz a szre, fjdalmat rezhet, ha hozzrnk (felsr), esetleg kptelen sajt testslyt fenntartani. Azonnal forduljunk orvoshoz, a skorbut megfelel kezels nlkl hallhoz vezet. A felplshez legalbb egy ht kezels szksges. A nvekedsben lvk, a vemhes s a szoptat nstnyek a veszlyeztetettebbek, mivel ezek C-vitamin-szksglete jval magasabb. A stressz alatt lv s fertz betegsgekben szenved tengerimalacok szintn tbb C-vitamint ignyelnek.
Fogak tlnvse esetn a tengerimalac rdekldik az lelem irnt, csipeget belle, azonban kptelen elfogyasztani, esetleg elvesztheti tvgyt is. Egy msik jelentkezhet tnet a nyladzs, egyes esetekben harapdls, ideges rgs. Testslya fokozatosan cskken, llapota naprl-napra romlik, vgl elpusztul. A fogtlnvs legtbbszr a nem megfelel trend eredmnye, ritkbb esetben genetikai okokra is visszavezethet. Ha rklt betegsgknt jelentkezik (a 2 vesnl fiatalabb egyedeknl valsznbb a genetikai tnyez), lete vgig idszakonknti vgst ignyel. A megntt fogak akadlyozzk a tpllkozsban. Fontos, hogy e betegsget idejben felismerjk, hiszen az tvgytalansg vagy nyladzs ms betegsg tnete is lehet (pl. nyladzs vemhessgi toxikzis, tlhevls esetn szintn szlelhet). Fogtlnvs jelentkezhet akkor is, ha az als s fels llkapocs rgskor nem megfelel mdon r ssze, s a fogak e rendellenessg miatt nem kopnak megfelelen, vagy ha az als llkapocsban elhelyezked fogak befel nnek, mintegy „hidat kpezve” a nyelv fltt, a fels llkapocsban lv fogak pedig kifel nnek, meggtolva a rgst s a nyelst. Ez nha llkapocs- vagy fognygyulladssal, egyb komplikcikkal is jrhat. Metszfogak tlnvse esetn teht a zpfogak ellenrzse is ktelez! A tengerimalac kiszradst s llapotnak leromlst megelzhetjk, ha fecskendvel itatjuk, etetjk, s MINL HAMARABB orvoshoz visszk! A metszfogak vgsa egyszer, a zpfogak viszont nehezebben rhetk el. Napjainkban, szmos nyugati orszgban specilis mszert hasznlnak, melynek segtsgvel a szj nyitva marad, gy a tengerimalacot nem szksges altatni.
|